„ Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”
Andrzejki obchodzone są w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To taki magiczny czas, kiedy podczas miłej zabawy możemy dowiedzieć się, jak rysuje się nasza przyszłość.
Andrzejki przywędrowały do nas w XVI wieku i były znane jako „ jędrzejki” lub „ jędrzejówki” we wszystkich regionach Polski. Kiedyś wróżby andrzejkowe zarezerwowane były tylko dla panien, gdyż kawalerowie wróżyli sobie w „ katarzynki”, czyli 24 listopada w wigilię św. Katarzyny..
Pomysłowość dziewcząt w wyszukiwaniu sposobów na poznanie swojej przyszłości, szczególnie tej uczuciowej, była niewyczerpana. Wysiewano na przykład w garnkach lub na kawałkach pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami wierząc, ze sprowadzi to do domu kandydata na męża. W dzień św. Andrzeja panny ucinały gałązkę wiśni lub czereśni, która wróżyła rychłe zamążpójście, jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia. Słuchano też od której strony wsi nadchodzi szczekanie psa – właśnie z tej strony miał nadejść przyszły oblubieniec. Panny układały też na ławie posmarowane tłuszczem placki i wpuszczały do izby psa. Której panny placka pies zjadł najpierw ta pierwsza miała wyjść za mąż. W ten sposób raczej nikt już nie wróży, ale są wróżby, z których wciąż chętnie korzystamy.
LANIE WOSKU: wylewano przez dziurkę od klucza gorący wosk na zimną wodę- powstały kształt wróżył sylwetkę wielbiciela.
BUTY: ustawiano od ściany do progu buty panien jeden za drugim – ta panna, której but pierwszy dotarł do progu pierwsza miała wyjść za mąż.
KARTECZKI Z IMIONAMI: pisano na dwóch kartkach imiona- na jednej żeńskie, na drugiej męskie. Przekłuwano szpilką karteczki a imię przebite szpilkami miało być imieniem przyszłego narzeczonego/ narzeczonej.
SKÓRKA OD JABŁKA: obierało się jabłko tak, aby powstała jak najdłuższa skórka. Rzucano potem tę skórkę za plecy przez lewe ramię a litera w jaka się skórka ułożyła miała być pierwszą literą imienia przyszłego męża.
Wróżono jeszcze z kości do gry, kart, ciasteczek z wróżbami czy losowano przedmioty o symbolicznym znaczeniu.
Dziś przy wróżbach andrzejkowych gromadzą się wszyscy: panny, kawalerowie, wdowcy, rozwodnicy,mężatki i dzieci. Tradycja wróżb andrzejkowych jest podtrzymywana choć już w zmienionej formie.
Ze względu na zdalną pracę szkoły nie możemy pobawić się wspólnie w szkole w ten wieczór, ale zachęcamy do zabawy z najbliższymi. Jest to niewątpliwie przyjemny i miły sposób na spędzenie czasu razem.
Pamiętajmy jednak, że wszystkie przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka ;-)
Dzisiaj (28 września) uczniów klasy 2a odwiedzili: Magdalena Siemieńska i Mateusz Dobies.
Uczennica klasy VIII a, Julia Jaskulska, podjęła wyzwanie skierowane do uczniów związane z akcją Narodowego Czytania ,, Balladyny" Juliusza Słowackiego.
W dniu 16 stycznia odbył się PowiatowyTurniej w Piłce Koszykowej w kategorii dziewcząt i chłopców kl.VII-VIII, którego organizatorem, jak co roku była nasza szkoła.
Na kilka dni przed feriami zimowymi odbył się w świetlicy długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci bal karnawałowy z konkursami.
W nocy z 31 stycznia na 1 lutego uczniowie klasy V c wraz z wychowawczynią p. Dorotą Szkolmowską spędzili razem czas w szkole. Po przygotowaniu miejsc do spania i odpoczynku oraz ozdobieniu klasy kolorowymi lampkami zapanowała miła, domowa atmosfera.
„Ddziadkowie czytają dzieciom – Poczytaj mi, babciu, poczytaj mi, dziadku!”
Kolejną akcją, w którą zaangażowali się nasi WOLONTARIUSZE była pomoc dla Kuby Dobiesa! Chłopaka, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. W szkole został zorganizowany kiermasz ciast, podczas którego zebrana została kwota 2036,81zł.
Zaspół Placówek Oświatowych w Bieżuniu
ul. St. Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń, tel. +48 23 65 78 400
e-mail: spbiez@poczta.fm